מציג תוצאות 1 עד 15 מתוך 15

אשכול: גישה ללימוד נכון והתמודדות במהלך השנה שאלונים 005-007 [דעה]

מנהל פורום 007 בדימוס חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

ברירת מחדל גישה ללימוד נכון והתמודדות במהלך השנה שאלונים 005-007 [דעה]

מיד אני הולך לכתוב כאן מאמר , שבא לתאר איך הכי נכון יהיה ללמוד ל 07 במהלך השנה, וכך למנוע לחץ לפני מבחנים ובגרויות.

לרבים וטובים , מאמר זה לא יהיה רלוונטי, בעוד שלאחרים הוא דווקא כן: אוטודידקטים(אנשים הלומדים בעצמם) יפיקו מעט ממאמר זה, בעוד ששאר האנשים עשויים להפיק תועלת רבה.

נשאלת השאלה? למה צריך את המאמר הזה ? הרי הקושי האמיתי הוא לפני הבגרויות ושם החומר מוגדר וצריך פשוט לשבת ולפתור... אז קודם כל, מי שמתבסס על ההנחה שהקושי מתחיל בבגרות, ועיקר העבודה צריכה להיעשות לפני זה- טועה.
    למידה לאורך השנה , עקביות , נחישות- יובילו להצלחה.

אני רוצה להוסיף שכתיבת המאמר הזה נועדה כדי שתצליחו לאורך השנה, ובשאיפה לשפר לכם גם את ציון המגן, כך שלא תיהינה תלונות "המגן הרס לי את הסופי!!!" , וכדי שבאמת תצליחו גם בבחינה עצמה(שהיא הבחינה החשובה ביותר).

נחלק את המאמר לשני חלקים עיקריים:
    1. מה מצפה לנו ואיך להצליח
    2. נושאי הלימוד באופן מפורט, דגשים חשובים
    1. מה מצפה לנו ואיך להצליח?
    קודם כל, נתחיל בכך ששאלון 07 הוא האחרון ב 5 יחידות(אוטוטו מסיימים..), ואיתו אתם נפגשים עם 2 נושאים שלא ראיתם כמותם: הנדסה אנליטית ווקטורים. בפרק זה בבגרות תבחרו 2 מ 3(לא ידוע על איזה נושא יישאלו 2 שאלות).

בפרק השני תיבחנו על מרוכבים וחדוא- 1 מ 2.
    אז, איך להצליח במהלך השנה? התשובה פשוטה אך לצערי, גם מורכבת.
    בכלליות, ללמוד עקבי וקונסיסטנטי- הוכח לא פעם שלמידה עקבית מביאה לתוצאות מקסימאליות. כלומר לא להזכר שמחרתיים מבחן ורק אז להתחיל ללמוד(אולי הייתי צריך שיכתבו לי את זה ).

ללמוד אחרי שיעור, אחרי כל שיעור.
    כלומר, לנסות להבין מה המורה רשם על הלוח(שהעתקתם למחברת כמובן!!), למה זה נכון, ואיך פותרים עם זה שאלות. לקחת את ספר הלימוד שלכם, לפתוח אותו ולראות את הדוגמאות וההסברים שבספר, להבין אותם ולהבין את הדוג' הפתורות.

השלב השני, זה תכנון הלמידה. נגיד שבראשון יש וקטורים , ברביעי אלגברה(מרוכבים או חדוא) ובשישי אנליטית, אזי בכל יום כזה תקבלו ש"ב, אבל את הש"ב בוקטורים תצטרכו להכין עד לראשון הבא! ולכן לא כדאי לסיים את שיעורי הבית שקיבלתם היום, אלא לחלק אותם לפי ימים.
    ללמוד למשל, שלושה ימים בשבוע וקטורים במשך 20 דק' כל יום.
    ככה תגיעו לשיעור הבא כשאתם שולטים שליטה מירבית בחומר(וכמובן אם יש לכם שאלה לשאול כאן..בשביל זה אתם פה!), ותיהיו מוכנים לקבל עוד חומר חדש. התעסקות עם המתמטיקה 30-40 דק' ביום תוביל אתכם להצלחה מקסימלית, ואין לי ספק שתקבלו 100 בבחינה או קרוב לכך.

לפני מבחן בית ספרי , אתם פשוט חוזרים על החומר הנלמד, קוראים שוב את ההסבר של המורה, פותרים תרגילי סיכום המצויים בשפע בספרים(למשל בשל בני גורן)- ואתם מוכנים לבחינה.
    2. נושאי הלימוד באופן מפורט ודגשים חשובים

אנליטית
    בעיות בקווים ישרים: הנושא הראשון של אנליטית.
    נושא זה הוא המבוא לכל שאר הנושאים. בנושא זה תפגשו את הקו הישר, תפתרו בעיות של שיפועים, זוויות, מרחקים ומצולעים בעזרת כלים של קווים ישרים. כל שיטה או נוסחא שישנה, מהווה חלק מהארגז כלים שלכם לנושא זה! חשוב לדעת את כל הכלים וכל הנוסחאות וכל הטכניקות הנדרשות. ותזכרו כלל: בהנדסה אנליטית זה קודם הנדסה ורק אחרי זה אנליטית,למשל אם אתם נתקעים בבעיה שאתם לא מצליחים, רוב הסיכויים שהפתרון יבוא מההנדסה.

בעיות במעגל: תכירו את משוואת המעגל, סהכ נושא די חביב . אין בו יותר מדי דברים, והוא בעל שילוב די טוב עם קווים ישרים.
    צורות שונות(פרבולה , אליפסה, היפרבולה): תלמדו על אחת מהן או על שניים במהלך השנה. סהכ השאלות עליהן לא מאוד קשות, אבל הן שונות מהצורות הקודמות, כך שצריך ללמוד טוב אותן. חשוב מאוד לדעת ולהבין את ההגדרה של כל צורה שנלמדת.

וקטורים
    וקטור גיאומטרי: הנושא הראשון שתלמדו בוקטורים. בהתחלה תלמדו איך לחבר , לחסר ווקטורים. לאחר מכן כפל וחילוק בסקלר, מכפלה סקלרית(שעל נושא זה יש את רוב המוחלט של השאלות בנושא זה), ויחידות ההצגה. הנושא הזה די פשוט, אבל צריך ללמוד אותו טוב.

ווקטור אלגברי: רוב הוקטורים. הצגה של ישר במרחב, מישור , מרחקים, זוויות. עם למידה נכונה הנושא הזה הופך לפשוט מאוד, וטכני מאוד(רוב התלמידים לא רואים בו כטכני, אני אישית כן).
    ניתן לשלב בין אלגברי לגיאומטרי, בדרך כלל השילובים די פשוטים.

חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי של פונקציות מעריכיות ולוגריתמיות
    תלמדו איך לפתור משוואות מעריכיות ולוגריתמיות, איך לגזור את הפונקציות, אסימפ' וכו'.
    את הנושא הזה אתם מכירים מ 06, רק שהפעם כללי הגזירה ופתרון המשוואות שונות(וכיוצא בזאת גם כללי האינטגרציה שונים, אם כי מבוססים אותם עקרונות).

מספרים מרוכבים
    השילוב בין וקטורים לאנליטית(מבוטא בחלק מהנושא). תפגשו שם 2 גישות: גישה אלגברית וגישה טריגונומטרית. הנושא די קצר, ודי פשוט. מאמין שמי שילמד אותו יצליח בלי הרבה קושי.
    אחרי כל השטיפת מוח שעשיתי לכם על ללמוד לאורך כל השנה, אני רוצה להתוודות: אני כשעשיתי את 07 לא למדתי לאורך כל השנה, למדתי יומיים לפני מבחן(לא שזה שינה הרבה), אבל הפקתי 200% מכל שיעור עם המורה שלימד אותנו(שהוא אגב מעולה, למי שלומד).
    בהצלחה!!

משתמש רשום חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

תודה רבה לך .

הסמל האישי שלHurricane אסיסטנט חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

תודה רבה על העצות!
    Jello!
    אפליקציה חדשה וממכרת בטירוף לאנדרואיד!

המדריכים שכתבתי. לכניסה לחצו עליי

הסמל האישי שלHurricane אסיסטנט חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

חן, אתה יכול לתת קצת עצות איך ניתן לזכור את כל הנוסחאות באנליטית? יש עשרות נוסחאות, וקשה לזכור את כולן. O:
    Jello!
    אפליקציה חדשה וממכרת בטירוף לאנדרואיד!

המדריכים שכתבתי. לכניסה לחצו עליי

פרטי משתמש

סוף סוף תגובה עניינית!
    קודם כל, נתחיל בזה שיש המון נוסחאות שלא צריך לזכור, או כי הן כתובות בדף נוסחאות, או כי לא צריך!
    באנליטית:
    המרחק בין 2 ישרים מקבלים- לא צריך כי אתה בוחר נק' על אחד הישרים ועושה מרחק נק' מישר(שזו גם נוסחא שלא צריך לזכור כי היא כתובה בדף נוסחאות).
    עוד בקווים ישרים: זווית בין 2 ישרים כתוב בדף נוסחאות(רק צריך ללמוד איך להשתמש בזה), ישרים מאונכים (מכפלת שיפועים מינוס 1, כתוב בדף), חלוקת קטע ביחס נתון כתוב(שמזה נובע כמקרה פרטי אמצע קטע), מרחק בין 2 נק' כתוב(נדמה לי).
    במעגל, לא צריך לזכור תנאי השקה כי זה פיתוח של מרחק , משוואת המשיק למעגל בנק' שעליו לא צריך לזכור כי כתוב בדף, משוואת המעגל כתובה בדף.
    היפרבולה כתוב הכל, פרבולה נדמה לי שכתוב הכל, אליפסה לא כתוב.
    סה"כ אין כמעט מה לזכור(למרות שאחרי מספר תרגילים תזכור את הנוסחא), פשוט צריך לדעת איך ומתי להשתמש בנוסחאות.

פרטי משתמש

אם כבר הוא שאל בוא אני אשאל שאלה , איך אפשר לזכור את הנוסחאות הטריגונומטריות בצורה ממש מעולה , הזהויות והכל , והשאלה האם צריך להוכיח אותם בבחינה?

פרטי משתמש

חלקן כתובות בדף נוסחאות וחלקן צריך לזכור ל 07...בעיקרון יכולים לשלב לכם זהויות במרוכבים, ולכן צריך להשתדל לזכור .
    לא צריך לדעת להוכיח ב 07. אם יש לך שאלות נוספות של זהויות(או על זהויות) שאל בפורום המתאים

הסמל האישי שלגל_כהן חובב מתמטיקה מושבע חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

למשל המשוואה הריבועית :
    z^2-2cos\theta z+1=0
    עלינו למצוא את הפתרונות :
    z_{1,2}=\frac{2cos\theta\pm{sqrt{4cos^2\theta-4}}}{2}.
    כעת עליונ לזכור שמתקיים :
    cos^2x-1=-sin^2x ומתוך כך למצוא את הפתרונות למשוואה.

יום טוב !
    אהבתי yaeldan3 אהב \ אהבו את התגובה

עזרו לך? תן פידבק!

ציטוט :

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים
    ולמען העולם נשאר ואינו מת לעולם".
    (אלברט פייק. בהשראת ספרו של דן בראון "הסמל האבוד")

משתמש רשום חבר Emath

פרטי משתמש

ברירת מחדל גישה ללימוד נכון ל 07 במהלך השנה [דעה]

אתם עומדים לגשת לשאלון 007, בהחלט לא שאלון פשוט ויש שיאמרו שאפילו קשה או כמעט בלתי אפשרי. לכן אני רוצה לתת לכם כמה עצות מניסיוני אשר יעזרו לכם לגבור על המשוכה הזאת.

1. שני הנושאים הראשונים בבגרות (הנדסה אנליטית ווקטורים- 2/3) הם נראים קשים מאוד ועצומים, אך למעשה מי שמשקיע יכול להשתלט עליהם. איך?? אחרי כל שיעור לוודא שהבנת היטב היטב את החומר שנלמד בשיעור, ולרשום במחברת נקודות מרכזיות (נוסחאות/הוכחות/כל דבר חשוב אחר).
    אחרי כל סיום נושא, לערוך סיכום מסודר על כל הנושא עם כל הדברים הנצרכים (בדר"כ צריך רק נוסחאות בצירוף הסבר קצר).
    שני הנושאים הבאים (מרוכבים וחדו"א- 1/2) הם יחסית יותר פשוטים. אני ממליץ בחום למי שיודע היטב חדו"א משאלון 006 להתרכז בנושא זה ובמרוכבים מספיק שתהיה שליטה בסיסית בלבד.
    מי שלא מתחבר בחדו"א מספיק שידע חדו"א באופן בסיסי וישלוט היטב במרוכבים.
    אף פעם אל תזניחו לגמרי את אחד משני הנושאים הללו- יכולה להופיע שאלה בבגרות המורכבת משני הנושאים ביחד.
    [אני אישית מתחבר הרבה יותר למרוכבים].

2. אם אתם מרגישים שיש נושא שלא הבנתם טוב אל תחכו לזמן שלפני המבחן אלא מיד באותו זמן לכו לחברים/לפורום/למורה פרטי וודאו שאתם שולטים היטב בחומר.
    דאגו שלפני כל מבחן כל שישאר לכם לעשות הוא רק לתרגל ושהמבחן לא יהפוך להיות אנסין (זכרו- אנסין יש רק באנגלית!!!).

3. דאגו להכין תמיד את שיעורי הבית, העבודות וכל המטלות שהמורה מביא לכם כי זה משפיע מאוד על ציון המגן (אצלנו לדוגמא (בכל השאלונים), המורה התחשב מאוד בתעודה בכל העבודות, ואת ציון המגן הוא חישב בדרך הבאה: ציון מתכונת א+ציון מתכונת ב+ציון מחצית א+ציון מחצית ב, וכל מי שלא השקיע במהלך השנה- נדפק מאוד).
    כמו כן נסו לעשות רושם טוב על המורה כבר בתחילת שנה ועדיף להתידד איתו מאשר להיות איתו בכאסח.

4. אם אתם פותרים שאלה ואתם קצת נתקעים בה- אף פעם אל תעברו ישר לשאלה הבאה ותגידו לעצמכם 'יאללה חפיף עם השאלה הזאת' אלא תבינו את מקור הבעיה כדי שלא תחזור שוב, וכך את השאלות הבאות תצליחו ביותר קלות.

5. שיהיה לכם בהצלחה...
    ואל תתבישו לשאול שאלות.

כשאתה נשאל לשלומך, אל תרטון ואל תתאונן על צרותיך. אם אתה משיב "רע לי", אזי אומר הבורא, "זהו רע בעיניך? אראה לך מהו רע באמת!" כשאתה נשאל לשלומך, ולמרות צרות או ייסורים, אתה משיב, "טוב", אזי אומר הבורא, "זהו טוב בעיניך? אראה לך מהו טוב באמת!. (רבי נחמן מברסלב)

הסמל האישי שלnirgt אסיסטנט חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

אחלה המלצות תודה רבה!
    "דקה אחת של הצלחה יכולה לממן שנות כישלון רבות."
    - רוברט בראונינג

משתמש רשום חבר Emath

פרטי משתמש

בכיף...

כשאתה נשאל לשלומך, אל תרטון ואל תתאונן על צרותיך. אם אתה משיב "רע לי", אזי אומר הבורא, "זהו רע בעיניך? אראה לך מהו רע באמת!" כשאתה נשאל לשלומך, ולמרות צרות או ייסורים, אתה משיב, "טוב", אזי אומר הבורא, "זהו טוב בעיניך? אראה לך מהו טוב באמת!. (רבי נחמן מברסלב)

פרטי משתמש

אחלה המלצות אברה! אגב המלצות 2 3 4 5 הן המלצות כלליות שמצויינות לכל שאלון!
    ושאלון 07 לדעתי לא קשה או כמעט בלתי אפשרי...קשה זה יחסי, ומי שיגיד שהוא כמעט בלתי אפשרי לא צריך לעשות 5 יחידות.
    בסה"כ מאוד מסכים עם דבריך

משתמש רשום חבר Emath

פרטי משתמש

ברירת מחדל עצות לשאלון 006

בעיקרון כתבתי את ההמלצות הנ"ל בפורום 007, אך חן מנהל הפורום אמר לי שהם מתאימות גם לשאר השאלונים, אז עשיתי קצת שינויים. שאלון 006 הוא רמה אחת מעל 005, אך הוא לא סוף העולם ואפשר להתמודד איתו מצוין.

1. שני הנושאים הראשונים בבגרות (בעיות מילוליות ואינדוקציה- 1/2) הם יחסית יותר פשוטים משאר הנושאים, לכן מומלץ תמיד לפתור במבחן קודם כל אותם, כדי לקבל בטחון ואח"כ לעבור לשאלות היותר מסובכות. איזה שאלה עדיף לעשות?? זו שאלה שאין עליה תשובה מוחלטת, וכל אחד רשאי לחשוב מה שנראה לו. אני ממליץ כך- מי שטוב בבעיות מילוליות ותמיד מבין את הניסוח ולא מסתבך עם המילים- שיפתור את הבעיות המילוליות, אך מי שאוהב לפתור שאלות עם כללים ברורים ודרך יחסית קבועה- שילך על האינדוקציה (למרות שגם בשאלה זו נדרשת לפעמים לא מעט יצירתיות ומחשבה).
    לפעמים נוסף גם אי-שיוויונים עם ערך מוחלט- נושא קל ביותר ברמת 005.

שני הנושאים הבאים (טריגונומטריה וחדו"א- 2/3) הם יחסית יותר מרוכבים, ולפעמים נראים מאיימים. איך בכל זאת אפשר להצליח בהם בקלות??
    אחרי כל שיעור לכתוב בדף מסודר את הנקודות המרכזיות שנלמדו בשיעור ואחרי כל סיום נושא, לערוך סיכום מסודר על כל הנושא עם כל הדברים הנצרכים (בדר"כ צריך רק דף עם נוסחאות/זהויות/דרכי פתרון בצירוף הסבר קצר).
    בנושאים אלו אני ממליץ לדעת את כל החומר היטב ולא לותר על נושא כי יש בחירה, מכיוון שתמיד יש הפתעות ועדיף לא להישאר עם המכנסיים למטה בעת הבחינה.

2. אם אתם מרגישים שיש נושא שלא הבנתם טוב אל תחכו לזמן שלפני המבחן אלא מיד באותו זמן לכו לחברים/לפורום/למורה פרטי וודאו שאתם שולטים היטב בחומר.
    דאגו שלפני כל מבחן כל שישאר לכם לעשות הוא רק לתרגל ושהמבחן לא יהפוך להיות אנסין (זכרו- אנסין יש רק באנגלית!!!).

3. דאגו להכין תמיד את שיעורי הבית, העבודות וכל המטלות שהמורה מביא לכם כי זה משפיע מאוד על ציון המגן (אצלנו לדוגמא (בכל השאלונים), המורה התחשב מאוד בתעודה בכל העבודות, ואת ציון המגן הוא חישב בדרך הבאה: ציון מתכונת א+ציון מתכונת ב+ציון מחצית א+ציון מחצית ב, וכל מי שלא השקיע במהלך השנה- נדפק מאוד).
    כמו כן נסו לעשות רושם טוב על המורה כבר בתחילת שנה ועדיף להתידד איתו מאשר להיות איתו בכאסח.

4. אם אתם פותרים שאלה ואתם קצת נתקעים בה- אף פעם אל תעברו ישר לשאלה הבאה ותגידו לעצמכם 'יאללה חפיף עם השאלה הזאת' אלא תבינו את מקור הבעיה כדי שלא תחזור שוב, וכך את השאלות הבאות תצליחו ביותר קלות.

5. שיהיה לכם בהצלחה...
    ואל תתבישו לשאול שאלות.

פרטי משתמש

תודה

משתמש רשום חבר Emath

פרטי משתמש

ברירת מחדל עצות לשאלון 005

בעיקרון כתבתי את ההמלצות הנ"ל בפורום 007, אך חן מנהל הפורום אמר לי שהם מתאימות גם לשאר השאלונים, אז עשיתי קצת שינויים. בחלק מהעצות לשאלון זה יהיה שינוי קל בין תלמידי 4 יח"ל ותלמידי 5 יח"ל, אך למעשה הם כמעט זהות.

1. שני הנושאים הראשונים בבגרות (אי-שיוויונים וסדרות- 1/2) הם יחסית יותר פשוטים משאר הנושאים, לכן מומלץ תמיד לפתור במבחן קודם כל אותם, כדי לקבל בטחון ואח"כ לעבור לשאלות היותר מסובכות. איזה שאלה עדיף לעשות?? זו שאלה שאין עליה תשובה מוחלטת, וכל אחד רשאי לחשוב מה שנראה לו. מי שאוהב לעשות עבודה טכנית עם כללים יחסית ידועים מראש- שילך על האי-שיוויונים, אך מי שאוהב לחשוב והוא קצת יצירתי- שילך על סדרות. גם אם סדרות נראה בהתחלה מסובך ומעצבן, השאלות בנושא זה לוקחות פחות זמן משאר הנושאים כולל אי-שיוויונים.

שני הנושאים הבאים (גיאומטריה והסתברות- 2/3) נחשבים יותר קשים מהחלק הראשון של הבחינה למרות שלמעשה השאלות בהסתברות הם באותה רמה בדיוק של החלק הראשון. הנושא הבעיתי יותר הוא גיאומטריה (כמו שפעם שמעתי- 'אימת תלמידי 4 יח"ל', ח"ו בלי שום זלזול). איך בכל זאת אפשר להצליח בנושא הזה??
    אחרי כל שיעור לכתוב בדף מסודר את הנקודות המרכזיות שנלמדו בשיעור ואחרי כל סיום נושא, לערוך סיכום מסודר על כל הנושא עם כל הדברים הנצרכים (בדר"כ צריך רק דף עם המשפטים+הוכחות של משפטים יסודיים, בעיקר משולשים בצירוף הסבר קצר). גם בכל שאר הנושאים מומלץ מאוד לעשות אחרי כל שיעור סיכום של החומר הנלמד באותו שיעור, וכן בסוף כל נושא לסכם את כל הנושא.
    בקשר להסתברות- אני לא ממליץ איזה הסתברות לעשות, שתיהם באותה רמה. עוד בקשר להסתברות- לפעמים השאלות נראות חופרות וקודחות אבל למעשה אחרי קריאה חוזרת של התרגיל, הוא מתברר ונהיה קל.

5. שיהיה לכם בהצלחה...
    ואל תתבישו לשאול שאלות.

מידע אודות האשכול הנוכחי

Users Browsing this Thread

כרגע 1 משתמשים צופים באשכול זה. (0 חברים ו 1 אורחים )