עמוד 1 מתוך 2 1 2 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 15 מתוך 23

אשכול: הדרך - טרילוגיית מאמרים בנושא גישה נכונה ללימודים

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

Lightbulb הדרך - טרילוגיית מאמרים בנושא גישה נכונה ללימודים

אזהרה : המאמרים הבאים עלולים לשנות את חייך. אתה עלול להפוך לתלמיד הטוב ביותר בכיתה במתמטיקה. המורה למתמטיקה ירעיף עליך שבחים, וחברים מהכיתה ירצו להעתיק ממך במבחנים (אל תיתן להם, חבל על זמנך). קריאת סדרת המאמרים הללו, עלולה לגרום לך לקבל ציון טוב מאוד בבגרות במתמטיקה. הקריאה על אחריותך - ראה הוזהרת.

הקדמה - הדרך

אם הייתי מספר לכם על דרך, שבה תוכלו לשפר את הציון במתמטיקה, הייתם מתעניינים ?
    אם הייתי אומר לכם שהדרך הזאת עבדה בשבילי, והפכה את הציונים שלי מבינוניים למצוינים, הייתם מסתקרנים ?
    אם הייתי אומר לכם שהדרך הזאת, ככל הנראה, אמורה גם לעבוד אצלכם, הייתם לוקחים ?
    בדיוק על הדרך הזאת אני עומד לדבר. אותה הדרך שיישמתי אותה רק בכיתה י"ב. אותה הדרך שסלדה מהבינוניות ודגלה במצוינות. אם לדבר במספרים יבשים, הדרך הובילה אותי מציונים כמו 80 בשאלון 005 ו-76 בשאלון 006 (בלי לשקלל את המגן המעולה שלא הגיע לי), הישר ל-100 נקי עגול ויפה בשאלון 007.
    זה לא גלולת פלא, וזה לא תרופת דמה - זאת הדרך.

הבטחתי טרילוגיית מאמרים. כל מאמר יעסוק בשלב אחר של הדרך. אסור לדלג, אסור לקפוץ ואסור לקפץ. הדרך בנויה שלב שלב, קומה קומה. המבנה הכללי של הדרך יתואר כעונה בליגת הכדורסל הטובה בעולה - nba .

מאמר 1 - העונה הסדירה. החל מהיום הראשון ללימודים ועד לפרסום המיקוד. מדובר בחלק חשוב מאין כמותו של הדרך.

מאמר 2 - הפלייאוף. החל מיום פרסום המיקוד ועד זמנם של מבחני המתכונת והבגרות.

מאמר 3 - הגמר. תקופת המבחנים ובכללם המתכונות והבגרות.
    אהבתי ortald, מעיין 17, הדרך - טרילוגיית מאמרים בנושא גישה נכונה ללימודיםgilas, BooBoom אהב \ אהבו את התגובה

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

העונה הסדירה

העונה הסדירה, מהווה את חלק הארי של הדרך. הצלחה בה, מבטיחה יסודות יציבים ובטוחים לאלו המעוניינים להמשיך לפלייאוף. להלן מספר קווים מנחים, שכדאי לקחת בחשבון בזמן העונה הסדירה:

חריצות .vs עצלות - (חלק זה מיועד לכל אלה שמתקשים במילוי משימות יומיות. כאלה שהמוטו שלהם בחיים הוא: "אל תדחה למחר, את מה שאתה יכול לדחות למחרתיים". אם אתה מגדיר את עצמך כחרוץ כרוני - אל תקרא את החלק הזה.)

1) הזמן לא חשוב. מה שחשוב זה הרצף. הרבה פעמים, אנשים פותחים את שנת הלימודים באטרף. הם מקציבים שעה או שעתיים ביום ללימוד עצמי של מתמטיקה. הם משתדלים כל יום לתרגל תרגילים חדשים מהספר, לקרוא את הסיכומים מהשיעור שבמחברת וכו'. הבעיה מתחילה, כאשר מגיע יום שבו הם לא מצליחים למצוא את הזמן. אחרי שהם אכזבו את עצמם פעם אחת, הם נכנסים למעין מעגל של דחיות. הם מופתעים שפתאום אין להם את החשק לתרגל שעה או שעתיים ביום. כאן נכנס הטיפ הראשון:
    15 דקות. רבע שעה. 15 דקות של תרגול עצמי ביום, הם הפתרון.
    מצד אחד, יש מספיק מקום ביומן הצפוף שלכם בשביל התרגול ומדובר בתקופת זמן קצרה ולא מחייבת.
    מהצד השני, יכולת ניצול הזמן שלכם תתייעל עם הזמן, ואתם תופתעו לגלות מה אפשר לעשות עם רבע שעה. (רק אל תחשיבו את זמן עשיית שיעורי הבית כזמן תרגול עצמי, ממזרים שכמותכם... :nono: )
    אתם לפעמים תמשיכו מעבר לרבע שעה רק כי אתם "חייבים לסיים את התרגיל הזה". אבל את החובה שלכם ביצעתם.
    כל עוד הרצף יישמר, אתם תמשיכו לשמור עליו, ובכך תעברו את העונה הסדירה כמו מלכים !

2) כוחו של הרגל. מיד כשאני קם בבוקר, אני הולך למקלחת, מצחצח שיניים ומתקלח. אני לא חושב על זה, אני לא מכריח את עצמי לעשות את זה, אני על אוטומט ! באותה מידה, אפשר לגרום לתרגול עצמי להפוך להרגל. קביעת שעה מדויקת ביום ומקום עבודה קבוע - שניהם גורמים לתרגול להיות הרגל. ברגע שהוא הרגל, הרבה יותר קל לבצע אותו. לא צריך לחשוב על זה - פשוט לבצע. אני זוכר את עצמי יושב כל יום בשעה 20:00 ומתרגל.
    ברגע שעשיתם זאת במשך 21 יום - הפכתם את התרגול להרגל.
    הקרדיט לטיפ הזה הוא של הספר "הנזיר שמכר את הפרארי שלו". בכלל, ספר מומלץ.

3) תמצאו את הסיבות ותזכירו אותן. זה נשמע כמו משהו מיותר, אבל זה מאוד חשוב. אני זוכר את עצמי בתחילת כיתה י"ב משחק עם מחשבון הסכם של הטכניון. רציתי לראות מה יקרה אם אני אשנה את הציון במתמטיקה מ-88 (מה שחשבתי שיהיה הציון הסופי שלי) ל-95. התפלאתי לגלות שהסכם עולה בדרמטיות. באותו הרגע, החלטתי שמאוד כדאי לי לשפר את הציון במתמטיקה. לא ידעתי איך, אבל ידעתי למה, והזכרתי את זה לעצמי לפני כל תרגול.
    דרך אגב, בדרך כלשהי באמת סיימתי עם 95 סופי. :wink:

ללמוד - (חלק זה מיועד לאנשים שלא לומדים מטעויות וחוזרים עליהן כל הזמן. אותם אלה שמספיק להם להבין את הדרך הכללית לפתרון והם מאמינים שמשם הם יסתדרו. אם אתה מושלם - אל תקרא את החלק הזה. )

1) XL yourself. אם פתרת שאלה, ולא הרגשת בה שום קושי, חבל לנסות את החברות שלה. תתקדם הלאה. זה כמו להרים משקולת של 100 גרם - אתה בחיים לא תפתח מזה שרירים. בתרגול האישי, לא צריך ללטש את המלוטש. עליך לעבוד על הקטעים החלשים שלך - גם במחיר של לשבור את הראש על תרגיל. תאתגרו את עצמכם, תעשו תחרות עם חברים שלכם לכיתה - מי יפתור ראשון. זה רק יועיל לכם.

2) ללמוד מטעויות. זה, לפי דעתי, העקב אכילס של רוב התלמידים. אנחנו חוזרים על אותן הטעויות, רק בגלל שאנחנו מזלזלים בהן. בניגוד למה שרוב האנשים חושבים, המטרה של תרגול זה לא פתירת תרגילים. המטרה היא ללמוד, ואנחנו יכולים לעשות את זה, רק אם נשים לב לטעויות שלנו, ונחליט שלא נטעה בהם יותר.
    דוגמה אישית: היה לי קטע כזה שחשבתי ש - 2/9=1/3 . כן, טעות מפגרת, אבל היא לא חזרה על עצמה בשלישית. פעמיים איתה הספיקו לי כדי להבין שזה או אני או היא. בפעם השלישית שראיתי 2/9 - לא הפכתי את זה לשליש.

3) המתחיל במצווה אומרים לו גמור. זו תופעה מאוד נפוצה. כשמגלים למישהו את הדרך לפתרון, הוא אומר: "אה, הבנתי. מפה זה כבר לא בעיה." העניין הוא, ששמיעת הפתרון - לא גורמת ללמידה. האוזן לא לומדת - אלא רק היד. ברגע שאתה כותב את הפתרון, אתה מטמיע אותו טוב יותר מאשר אם אתה רק שומע אותו. חוץ מזה, יכול להיות שתיתקל בעוד קשיים שלא ידעת שתיתקל בהם.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

בזה כיסינו את העונה הסדירה. חשוב לבדוק מדי פעם שאתם באמת מיישמים את הקווים המנחים. רק על יסודות חזקים ויציבים אפשר לבנות בניין כך שלא ייפול.
    אהבתי הדרך - טרילוגיית מאמרים בנושא גישה נכונה ללימודיםgilas, sari1997 אהב \ אהבו את התגובה

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

הפלייאוף

זהו, עברה לה העונה הסדירה. עבר זמנן של השאלות הצרות בהיקפן. בפלייאוף יש מקום רק לשאלות רוחביות, כאלה שמכסות מספר רב יותר של נושאים. עכשיו, זה התפקיד שלך לברר באיזו נוסחה להשתמש ובאיזו דרך לפתור את התרגיל. אתה יכול לשכוח מההדרכות השקופות של בני גורן ולמצוא הדרכות משלך. אם עברת את העונה הסדירה בהצלחה, תדע כי הדרישות של הפלייאוף הן לא בשמיים. אם אני הצלחתי - כל אחד יכול.

דרך אגב, כל הקווים המנחים של העונה הסדירה, נוגעים גם לפלייאוף. אני פשוט מניח שהם כבר הוטמעו. רק הזמן צריך להתארך יותר מ-15 דקות. ברבע שעה אי אפשר להספיק אפילו תרגיל אחד מהמיקודית. אני סומך עליכם שתקציבו זמן מתאים.

בחירת המיקודית

אוקיי, מיד עם פרסום המיקוד, נשאלת השאלה: "איזה מיקודית לקנות?", "על פי מה לבחור אותה?", ועוד שאלות מהסוג הזה. אז זו דעתי:

קושי - פרמטר חשוב. מנסיון אישי, עדיף שהמיקודית תהיה כמה שיותר ברמה.
    אחד הדברים שהחלטתי בשנה שעברה, זה לקנות מיקודית ברמה טובה, וזאת בניגוד לשנים שעברו שקניתי את רכס. החלטתי לקנות את אידית כהן ומריאן רוזנפלד, ולא הצטערתי. חברים שלי קנו אנקורי, ואני שמח שלא עשיתי כמוהם. אנקורי, לפי מספר תרגילים שפתרתי שם, זה מיקודית מעצבנת ! יש שם תרגילים שהם אמנם פשוטים - אבל לא נגמרים. זאת בניגוד למדיניות שנוקט "משרד החיוך" של תרגילים שדורשים מעט מלל אבל די הרבה 'ניצוץ'. 'טריקים'. אצל הרומניות היה מספיק 'ניצוץ', למרות שהם היו קצת חלשות באנליטית.
    לקראת מועד ב', ולפני שידעתי את הציון, עשיתי את נאווה אלמוג (את המיקודית כמובן...), וזאת אחלה מיקודית (ואחלה בנאדם, דיברתי איתה בטלפון והזמנתי את המיקודית ממנה).

מחיר - פרמטר זניח. רוב המיקודיות עולות פחות או יותר אותו הדבר.

אני לא מצליח לחשוב על עוד פרמטרים. אם מישהו חושב על משהו, הוא מוזמן להציע...

השימוש במיקודית

השימוש במיקודית הוא מאוד קריטי. אני אתאר דברים ששיניתי לגביו בשנה שעברה:

1) קחו את הזמן. המיקודית לא נועדה בשביל לעשות סימולציות. אני יודע, זה נשמע קצת מוזר, אבל אתם חייבים להתגבר על זה. זה שיש שם שאלות שמסודרות בסדר של מבחן הבגרות - זה רק במקרה. אף אחד לא מצפה ממכם להתחיל לפתור שאלות בגרות בתנאי מבחן בתחילת הפלייאוף. זה גם עשוי לייאש אתכם וגם לא תלמדו מזה כלום.
    קודם כל, תתחילו לפתור את השאלות בלי לחץ של זמן. תחושו את הנוסח של שאלות הבגרות. תבינו מה מצפים ממכם.
    אחרי שסיימתם את המיקודית, אתם יכולים לחפש סימולציות באתר הנפלא הזה.

2) תגוונו. הדבר הכי גרוע שאתם יכולים לעשות זה לגמור את המיקודית לפי נושאים. ברגע שאתם עושים כך, אתם מזניחים את הנושאים שעברתם עליהם ראשונים.
    זה כבר קרה לי שעשיתי את כל השאלות בחדו"א מהמיקודית על ההתחלה. אחר כך, במתכונת, אמנם הצלחתי בשאר הנושאים (כי הייתי מיומן בהם), אבל היו לי כמה טעויות בנושא הזה בגלל שלא נגעתי בו הרבה זמן. למרות שזה נגמר בטוב, אל תחזרו על הטעות שלי... :09:

3) בלי הנחות. בכל מיקודית יש את השאלות היותר מאתגרות. אם נתקלתם בתרגילים שלא הצלחתם, ראוי לבקש עזרה. אתם יכולים לבקש עזרה מהמורה או מחברי הפורום הנהדרים פה. בכל מקרה, העדיפו הדרכה או רמז על פני פתרון מלא. ככה לא תהפכו את התרגיל ליותר מדי פשוט עבורכם.

-----------------------------------------------------------------------

הפלייאוף נגמר. הגיע הזמן לגעת בדבר האמיתי... :80:
    נערך לאחרונה על ידי odp, 13-09-2010 בשעה 16:58
    אהבתי סמאל, הדרך - טרילוגיית מאמרים בנושא גישה נכונה ללימודיםgilas אהב \ אהבו את התגובה

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

הגמר

הקווים המנחים כאן מכוונים לכל סוגי המבחנים.
    ישנם בתי ספר שלא עושים מתכונות. הם עושים רק מבחנים מסכמים
    חשוב להתייחס אליהם בכבוד הראוי, ולעשות כמיטב יכולתנו.
    מומלץ לתרגל את הקווים המנחים בסימולציות, כך שזה יבוא בטבעיות במבחנים בביה"ס (וכמובן בבגרות).

את הדברים הידועים אני רק אציין. איפה שצריך אני גם אפרט:

1) שינה. 8 שעות זה אידאלי.

2) אכילה. זה טיפה בעייתי. אם המבחן הוא בצהריים, אז אין בעיה - אפשר לאכול שעה שעתיים לפני פחמימות מורכבות כמו פסטה ואורז. אם המבחן הוא בבוקר, אז קצת קשה לאכול פחמימות מורכבות. בכל מקרה כדאי שכל אחד יהיה קשוב לגוף שלו.
    אני יודע שאם אני אוכל משהו עם שוקולד על הבוקר, יש לי כאבי בטן. לכן, לפני מבחנים אני אוכל קורנפלקס.
    בכל מקרה, בגלל שבבגרות במתמטיקה כל שנייה חשובה, עדיף להגיע שבעים (אבל לא מלאים) למבחן.
    אם אתם בכל זאת מביאים אוכל, בחייאת מוצמוץ, אל תביאו דברים מרעישים.
    באחד ממבחני הבגרות שעשיתי בכיתה י', איזה אחד אכל תפוח. יש לו מזל שבכיתה ו' החלטתי ללכת ללמוד נגינה ולא נינג'יטסו...

3) מה להביא. 2/3 עטים, מחשבון, סרגל ובקבוק מים. בבגרות, אם ביה"ס מקפיד, גם תעודת זהות.

עכשיו מתחיל החלק המעניין. יש מצב שחלקכם מכירים, אבל אני חושב שרובכם לא:

4) בהתחלה, אל תתקעו בשום שאלה. ברגע שאתם נתקעים בשאלה, תעברו לשאלה אחרת. לא התחתנתם עם אף שאלה, ותמיד כדאי לשמור כמה אופציות אחרות פתוחות. יותר מזה, המוח רגיל לחשוב על שאלות אחרות בזמן שאתם עובדים על שאלה ספציפית. לכן אתם לא ממש עוזבים את השאלה. לפעמים, אתם תגלו את הפתרון בעודכם עובדים על שאלה אחרת.
    זה קרה לי בבגרות בקיץ. מצאתי איך לצמצם את המקום הגיאומטרי כך שיהפוך להיפרבולה בשאלה 1, וגיליתי את זה כשעבדתי על שאלה 5.

5) הפתרון האולטימטיבי ל-BLACK OUT. בדיוק בשביל דברים כאלה כתבתי את הטרילוגייה. קוראים לזה שבירת תבנית.

6) לשמור על הראש נקי. עדיף לא להרבות בלמידה ביום שלפני הבגרות ובוודאי שלא ביום הבגרות. עדיף לבוא עם ראש נקי, לבוא חצי שעה לפני הבגרות (ולא מוקדם יותר), ולהעדיף את החבר'ה שמריצים צחוקים מאשר את אלה שמנסים לדחוס עוד חומר.
    תיאר את זה בצורה הטובה ביותר צ'ארלי פרקר:

"Master your instrument, master the music, and then forget all that crap and just play."

אחרי כל השיעורים, התרגולים והעבודה,
    תשכח מהכל, ופשוט תנגן...
    אהבתי הדרך - טרילוגיית מאמרים בנושא גישה נכונה ללימודיםgilas, sari1997 אהב \ אהבו את התגובה

הסמל האישי שלמאור עטר א' צוות הווי ובידור חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

לא קראתי כלום... (בנתיים) אבל לא הבנתי מה הקטע של ההאזהרה....?

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

לגרום לקוראים להמשיך לקרוא.
    לסקרן את הקהל...

אבל אם לא קראת כלום, אז כנראה שזה לא עוזר...

הסמל האישי שלמאור עטר א' צוות הווי ובידור חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

ציטוט פורסם במקור על ידי odp צפה בהודעה
    לגרום לקוראים להמשיך לקרוא.
    לסקרן את הקהל...

אבל אם לא קראת כלום, אז כנראה שזה לא עוזר...
    חח , זה ארוך... אולי אני אקרא את זה בחלקים....
    אגב, סחטיין על ההשקעה

הסמל האישי שלגל_כהן חובב מתמטיקה מושבע חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

אני הסתקרנתי, קראתי ונהניתי.
    האמת שקל לחדור לי למחשבות כשמתעסקים בדברים שקשורים בספורט ו-nba הוא משהו
    שאני מאוד אוהב, אז בכלל..

אושר, תודה, זה ייתן המון למי שירצה להבין איך משפרים את הדרך מעצלנות ובינוניות להשקעה
    ומצוינות.
    עזרו לך? תן פידבק!

ציטוט :

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים
    ולמען העולם נשאר ואינו מת לעולם".
    (אלברט פייק. בהשראת ספרו של דן בראון "הסמל האבוד")

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

ציטוט פורסם במקור על ידי מאור עטר צפה בהודעה
    חח , זה ארוך... אולי אני אקרא את זה בחלקים....
    אגב, סחטיין על ההשקעה

מאור,

כן, בגלל זה חילקתי את זה לשלושה חלקים. תרגיש חופשי לקרוא בינתיים את העונה הסדירה...

גל,

תודה על המחמאות. וכן, השימוש ב-nba לא מקרי. גם אני אוהב לראות משחקים כשיש זמן.

מה שכן, זה הכל נובע מהנסיון שלי שלקח לי הרבה מדי זמן ללמוד אותו. אבל לפחות למדתי אותו בסוף...

הסמל האישי שלortald מנהלת פורום שאלון 005 בדימוס חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

כל- הכבוד

תודה:thank_you2:
    "גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירא רע, כי אתה עימדי"

(תהילים כ"ג, ד')

"אמר רבי יצחק: אם יאמר לך אדם 'יגעתי ולא מצאתי' - אל תאמין; 'לא יגעתי ומצאתי'; אל תאמין;

'יגעתי ומצאתי' - תאמין" (בבלי מגילה ו')
    .

הסמל האישי שלgilas מדריכה ויועצת חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

אושר, גם אותי סקרנת וקראתי הכל.
    תודה לך, אתה כותב בצורה מאוד מסודרת ומשעשעת.
    מאור תקרא, שווה :wink:..

חח.. לקח לי זמן להבין את הקשר ל-NBA....
    לעומת זאת במהלך הקריאה הייתה לי תחושה של כל תאוריות האימון ו"הסוד" למיניהן....( 15 דקות, 21 יום וכו')
    אתה בעניינים האלו או שבמקרה נתת את הקישור שנתת?

תודה על הכתבה. לא נראה לי שחיי ישתנו בעקבותיה, אבל איידע אותך אם כן :wink:...
    ותודה על החתימה שלך,
    בחור מפתיע,
    מקווה שיסתדר לך בטכניון.
    גילה

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

אני דווקא לא מאמין בסוד, לפחות לא בצורה שהוא מוצג.
    כשאדם חושב מחשבות מסוימות, אז הוא משדר משהו מסוים, וזה גורם לסביבה להתייחס אליו בצורה מסוימת. זה כן. אבל אין לאף אחד יכולות על טבעיות לשלוט על היקום עם המחשבות שלו. לפי דעתי, זה סוג של גלולת קסם שכותבי הספר מנסים למכור.

וכן, אני מאוד מתעניין בתחום של שיפור עצמי.
    נערך לאחרונה על ידי odp, 19-04-2012 בשעה 21:50

פרטי משתמש

זה סוג של גלולת קסם שכותבי הספר מנסים למכור.
    "למכור" הם מצליחים, אין ספק...

וכן, אני מאוד מתעניין בתחום של שיפור עצמי ו-nlp.
    מצליח לך :wink:...

אסיסטנט חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

ציטוט פורסם במקור על ידי gilas צפה בהודעה
    "למכור" הם מצליחים, אין ספק...

מצליח לך :wink:...
    תודה !

דרך אגב,

את מאמינה בסוד ?

פרטי משתמש

תודה !

דרך אגב,

את מאמינה בסוד ?
    ממש לא...
    נראה לי שכל ה"סוד" הוא איך לחלוב כסף מאנשים נואשים המחפשים איך להיטיב את חייהם.
    ואני ממש לא אומרת זאת ממקום של התנשאות. אני מחשיבה את עצמי בין המחפשים.

מה, אם אני "אזמין מהיקום" שאראה כמו דוגמנית שגרה בוילה עם פרארי בחוץ, זה יקרה?
    נראה לי קצת שטחי.

אני כן מסכימה שצורת החשיבה שלנו ואופן חיינו משפיעים עלינו.
    חשיבה חיובית, הצבת מטרות, תכנון תוכנית פעולה ועמידה בה - זו הדרך להגיע למטרות שלי.
    טוב, דוגמנית כבר לא אבל פרארי עדיין אפשרי :wink:...

עמוד 1 מתוך 2 1 2 אחרוןאחרון

מידע אודות האשכול הנוכחי

Users Browsing this Thread

כרגע 1 משתמשים צופים באשכול זה. (0 חברים ו 1 אורחים )