עמוד 1 מתוך 2 1 2 אחרוןאחרון
מציג תוצאות 1 עד 15 מתוך 29

אשכול: דוח"ות מעבדה, הדרכה וסיוע

הסמל האישי שלyoavzilberman מנהל פורום מכניקה בדימוס חבר Emath

פרטי משתמש

ברירת מחדל דוח"ות מעבדה, הדרכה וסיוע

באשכול זה יפורסמו דוח"ות מעבדה שונים, תינתן הדרכה בכיצד לכתוב דו"ח מעבדה מוצלח, טיפים לניסויים ועוד.
    כמו כן לפני תכנון ניסויים, תוכלו להתייעץ באשכול זה על כיצד לעשות את הניסוי, על איזה דגשים צריך לשים לב, ולשאול שאלות הקשורות לתוכן דו"ח המעבדה עצמו.

ניסוי 6: התנגשות בשני מימדים

https://www.emath.co.il/forums/%D7%9E...htm#post307302
    נערך לאחרונה על ידי אריאל, 10-05-2015 בשעה 20:29

משתמש רשום חבר Emath מתקדם

פרטי משתמש

היה לי ניסוי היום על נפילה חופשית ויש לי מס' שאלות:
    *מהו קצב דגימה?
    *למה המהירות הרגעית שווה למהירות ממוצעת?
    *איך מחשבים אחוז שגיאה?
    *אם נתון לי שתאוצת נפילה על הירח היא 1.6 מזו על הארץ ושואלים אותי מה היה השיפוע של גרף מהירות-זמן שהיה מתקבל אילו הניסוי היה מתקבל על הירח- אז פשוט לחלק את התאוצה ב-6?

משתמש רשום חבר Emath

פרטי משתמש

לגבי השאלה שנייה תחילה ניזכר מהי המהירות הרגעית , המהירות הרגעית היא המהירות בין 2 נקודות זמן בהפרש קטן ככל האפשר כלומר דלתא T שואף ל 0 . ניתן להגדיר זאת כך מבחינה גרפית המהירות הרגעית היא נגזרת פונקציית המהירות כנגד זמן .
    נחזור למקרה הנפילה החופשית כידוע נפילה חופשית היא נפילה שוות תאוצה ולכן פונקצית המהירות כנגד זמן היא פונקציה ליניארית יורדת מהסוג y=mx+n.
    אם הגדרנו את המהירות הרגעית כנגזרת אז קל לומר שהמהירות היא השיפוע m .

בשני המקים מתקיים V= v2-v1/t2-t1 גם עבור המהירות הממוצעת וגם עבור המהירות הרגעית .

לגבי שאלת התאוצה על הירח ע"פ מה ש שנאמר לעיל ניתן להסיק כי פונקצית המהירות כנגד זמן המתארת את הנפילה החופשית על הירח גם כן פונקציה ליניארית אך שיפועה קטן יותר שכן יורדת הפרשים של 1.6 ולא של 9.8 , המסקנה שלך נכונה .

פרטי משתמש

תודה רבה..נראה לי שהבנתי (:
    אנסה לכתוב את זה ואם אני לא אבין פשוט אגיב פה..

פרטי משתמש

ברירת מחדל שאלות לגבי דוח בענין חוק הוק

רק התחלנו את הנושא וכבר קיבלנו דוח ויש לי שאלות
    הניסוי היה שלקחנו 2 סוגי קפיצים חיברנו להם כל מיני משקלים שונים ואז מדדנו מה המרחק שהם נמתחו בעקבות המשקל- פשוט כדי להסביר את פעולת מד הכוח.
    השאלות שאני לא יודעת הן:
    (dl זה הפרש מידת ההתארכות מממשקל למשקל [כל פעם הוספנו עוד 3 ניוטון])
    1. מה מבטא במילים F/dl?
    2. מה מבטא במילים dl/F?
    3. מה היה קורה לו ביצענו את הניסוי הזה על הירח? [כתבתי שהיחס בין מידת התארכות הקפיץ לכוח היה זהה אבל הערכים היו קטנים יותר פי 6 כי כוח הכבידה שם קטן פי 6..זה נכון?]

תודה רבה והמשך לילה טוב

פרטי משתמש

שלום רב,
    היחס בין הכוח לשינוי בהתארכות צריך לבטא את קבוע הקפיץ K שכן מתקיים ע"פ חוק הוק:
    f=kdl
    יש לשים לב שחוק הוק תקף עד מאמץ מסויים ולאחר מכן F תלוי בחזקה גבוהה יותר של F והביטוי של חוק הוק הוא טור אשר בקירוב עבור מאמץ קטן אמור לתת תשובה טובה.
    בשביל ניסוי את כמובן תקבלי גרף F כתלות ב-L אשר קטעו ליניארי ולאחר מכן מתעקם קצת ואז תאמרי שקטע הליניארי ההתחלתי מתקיים חוק הוק אולם עבור עומסים גדול יותר חוק הוק מקיים פרופורציה לא ליניארית- הפיתוח המלא נתון על ידי המודל האלסטי של יאנג ומכליל את המושג קבוע מאמץ (אפסילון).

לגבי השאלה השלישית שלך- את צודק.

הייתי ממליץ לכתוב על חוק הוק במעט. אם גם עשיתי את הניסוי הזה, אם תרצי אוכל לשלוח לך את הדו"ח (כ-30 עמודים).
    נערך לאחרונה על ידי yoavzilberman, 14-11-2008 בשעה 18:12

פרטי משתמש

היי (:
    היה לי ניסוי ויש לי מספר שאלות שאני אמורה לענות עליהן. בבניסוי בעצם בדקנו [נראה לי] את החוק ה-2 של ניוטון- איך המסה ושקול הכוחות משפיעים על התאוצה. בניסוי בעצם הייתה עגלה שעליה שמנו משקולות והיא הייתה מחוברת בחוט לסל. כדי שהמסה של המערכת תישאר קבועה העברנו כל פעם משקולת מהעגלה לסל וכך בעצם שינינו את שקול הכוחות [כי הגדלנו את המשקל של הסל].כל פעם עזבנו את העגלה וראינו כמה היא התקדמה וכך חישבנו את המהירות בכל רגע ורגע. שכחתי לציין שהעגלה הייתה על משטח חלק והסל היה באוויר (כדי העגלה תנוע) והמשטח היה ישר [היה 90 מעלות בין העגלה לסל]. יש לי מספר שאלות שלא ידעתי בנוגע לניסוי:

1. האם החיכוך זניח? [לא יודעת, כי לפי החוק ה-2 של ניוטון ולאחר העברת האגפים, החיכוך שווה למשקל הסל+התאוצה כפול מסת המערכת. זה לא נראה לי זניח אבל מצד שני הניסוי נערך על משטח חלק כדי שהחיכוך כן יהיה זניח...]

2. לו כוח החיכוך היה זניח האם הסל היה נופל בתאוצה חופשית? [שוב, אני לא יודעת כי האם נפילה חופשית ז"א שפועל רק המשקל של הסל? כי אם כן זה כן נפילה חופשית]

3. אם הניסוי לא בוצע על כדוה"א אלא על גרם שמיימי אחר האם היה חל שינוי בתוצאות? אם כן מה היה משתנה? [אני לא יודעת כי אני לא יודעת משהו- האם החיכוך משתנה מכוכב לכוב? הרי הוא תלוי ב-n ואני חושבת שהוא משתנה מכוכב לכוכב..]

תודה על כל התשובות! :17_002:

פרטי משתמש

1. הכוח השקול הפועל על מערכת הוא משקל הסל פחות החיכוך הקינטי הפועל על העגלה.
    אם נצייר גרף של כוח שקול כתלות במסת הסל עם המשקולות ונקבל גרף ליניארי אשר חיתוכו הוא בקירוב עם ראשית הצירים אז נסיק כי השפעת החיכוך זניחה (שכן בעת מסת אפס לא פועל שום כוח שקול על המערכת דבר המעיד על היעדר קיום כוח חיכוך כלשהוא). באם לא ניתן לאמר כי חיתוך עם ציר y הוא בקירוב עם ראשית הצירים אזי כוח החיכוך אינו זניח.

2. לא, הגדרת נפילה חופשית היא תנועה בהשפעת כוח הכובד בלבד. תאוצתו של גוף הנופל בתאוצה חופשית היא תאוצת הכובד שבכוכב נטו. אולם גם אם החיכוך היה זניח אזי היה פועל על סל מתיחות מעלה ולכן כוח שקול עליו לא היה אפס. כמו כן משיקולים חאירם היינו יכולים לאמר כי תאוצת המערכת שהיא גם תאוצת הסל היא הכוח השקול שבהיעדר חיכוך הוא משקל הסל חלקי מסת המערכת שהיא גדולה ממסת הסל ולכן תאוצה שקולה על פי חוק שני של ניוטון לא תהיה תאוצת הנפילה החופשית של כדור הארץ. שני ההסברים תקפים בעוד שההסבר הראשון הוא פיזיקאלי יותר ואילו ההסבר השני הוא יותר מתמטי.

3. בהחלט, כפי שהסברתי בסעיף הקודם בביטוי התאוצה הכללית של המערכת מופיע משקל הסל שהוא מכפלה של תאוצת הנפילה החופשית במסת הסל. תאוצת הנפילה החופשית משתנה מכוכב לכוכב ותאוצת המערכת הכללית פרופורציונית לה ולכן התאוצה שהייתה נמדדת ובכך גם המהירות הרגעית שהנמדדת בכל רגע ורגע בניסוי הייתה שונה מבכדור הארץ והייתה משתנה פרופורציונית ליניארית לאופן השינוי של תאוצת הנפילה החופשית של הכוכב במונחים של מכפלה.

יש לשים לב לכך שמראש השתדלנו לבחור משטח חלק שחיכוכו זניח אולם אין בכך כדי לקבוע שהחיכוך בניוי אכן היה זניח ורק בדיקה משמעותית של תוצאות הניסוי תוכל להביא אותה להערכה שכזאת. מניסיוני, אני מניח שהחיכוך היה זניח. (הדרך הטובה ביותר לבדיקת קיומו של חיכוך היא הדרך שאני הצעתי משום שבעת חוסר מסה בסל יש כל המסה בעגלה ולכן אנו מצפים לחיכוך הכי משמעותי במצב זה, באם נבחין בחיכוך זניח במצב זה (יחסית לשאר הגדלים הנמדדים בניסוי) אזי נוכל להסיק על כך על היעדר חיכוך במהלך כל הניסוי שכן שאר החיכוכים יהיו קטנים יותר.

האם התשובה לשביעות רצונך?

הסמל האישי שלnirgt אסיסטנט חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

העלתי דוח מעבדה על חוק שני של ניוטון. המורה שלי נתן לי עליו 100 אז אתם מוזמנים להציץ:
    קבצים מצורפים קבצים מצורפים
    אהבתי LIRA, yahavx, הודיה כהן 123 אהב \ אהבו את התגובה

פרטי משתמש

הבנתי (: תודה רבה לשניכם (:

משתמש רשום חבר Emath

פרטי משתמש

משתמש רשום משתמש מתחיל

פרטי משתמש

שלום,

אשמח אם מישהו יוכל להעלות לפה את הדו"ח מעבדה שלו הניסוי של הנפילה חופשית.

זה עם המודד זמן והסרט שנופל ויש מכשיר שמסמן נקודות.

תודה רבה,
    עידו.

הסמל האישי שלגל_כהן חובב מתמטיקה מושבע חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

עזרו לך? תן פידבק!

ציטוט :

"מה שעשינו למען עצמנו בלבד מת איתנו. מה שעשינו למען אחרים
    ולמען העולם נשאר ואינו מת לעולם".
    (אלברט פייק. בהשראת ספרו של דן בראון "הסמל האבוד")

משתמש רשום

פרטי משתמש

מישהו יכול לעזור לי ולתת לי דוחות מעבדה בפיזיקה
    המורה שלי סטלן ועשיתי רק דוח מעבדה אחד והשגתי עוד כמה אבל עדיין חסרים לי,
    אם מישהו יכול לעזור לי כי אני חייב עזרה(יש לי מתכונת בביולוגיה יום לפני ואין לי זמן לנשום) אני ממש ממש חייב עזרה.
    תודה לעוזרים העתידיים

אסיסטנט חבר Emath בכיר

פרטי משתמש

ציטוט פורסם במקור על ידי ro1212 צפה בהודעה
    מישהו יכול לעזור לי ולתת לי דוחות מעבדה בפיזיקה
    המורה שלי סטלן ועשיתי רק דוח מעבדה אחד והשגתי עוד כמה אבל עדיין חסרים לי,
    אם מישהו יכול לעזור לי כי אני חייב עזרה(יש לי מתכונת בביולוגיה יום לפני ואין לי זמן לנשום) אני ממש ממש חייב עזרה.
    תודה לעוזרים העתידיים
    יש לך פה בפורום הרבה דוחות שאנשים העלו, בעיקר של גל כהן.

עמוד 1 מתוך 2 1 2 אחרוןאחרון

מידע אודות האשכול הנוכחי

Users Browsing this Thread

כרגע 1 משתמשים צופים באשכול זה. (0 חברים ו 1 אורחים )