PDA

צפה בגרסה המלאה : צריך המלצות ספרים בחשמל .

audiTT
17-07-2008, 21:50
שלום !
אני מעוניין להתחיל ללמוד פיסיקה ברמת 5 יחידות בכוחות עצמי (לפחות את ההתחלה)
על איזה ספר אתם ממליצים בנושא חשמל?
חשוב לציין אני מחפש ספר עם סיכומים והסברים הכולל תרגול מדורג בדגש מדורג , כלומר לאחר כל הסבר לגבי נוסחה או חוק מסויים הספר מכיל מספר שאלות ודוגמאות להמחשה .

תודות !:)

audiTT
18-07-2008, 14:31
האם לדעתך ניתן ללמוד את כל הנושא על בוריו באמצעות הספר הנ"ל ?

אריאל
19-07-2008, 20:13
פיסיקה חשמל ומגנטיות של יורם אשל, שלמדתי איתו לבגרות הוא די טוב (ייתכן שקיימים היום ספרים טובים יותר ) .
הוכחות דוגמאות ותרגילים..
תעיין בו לפני שאתה קונה תראה שזה באמת מה שאתה רוצה.

yoavzilberman
21-07-2008, 07:23
באתר "אינטרלקט" יש קורס חינם בחשמל המלווה בקטעי קריינות ותרגילים קטנים הבודקים את הידע וכן תרגול רב בכל סוף פרק, ההסברים פשוטים ויפים. החומר מקיף את כל הדרוש לרמה של 5 יח"ל , יש באתר גם קורס במכניקה.
ספר נוסף טוב בחשמל הוא הספר של סירס זימנסקי "חשמל ומגנטיות" (מהדורה 7) (יש לו ספרים בכל התחומים כולל מכניקה וקרינה וחומר), ספר מומלץ ביותר כמו כל הספרים שלו. הספר של משה פרידמן גם הוא מומלץ בחום.
לגבי תרגול- כדאי לקחת את ספר התשובות של יורם אשל(יש בו הרבה טעויות שניתן ללמוד מהם).
כל טוב ובהצלחה בלימודים,
יואב

audiTT
21-07-2008, 11:53
שלום יואב .

אני מבין כי אין אפשרות ללמוד חשמל ללא ידע במכניקה, לכן אני יתחיל בנושא המכניקה .
היות ואתה מתמצא בתחום האם תוכל לעזור לי לבנות את תוכנית למידה ; איך להתחיל, אם אילו ספרים, כמה זמן להקדיש לכל נושא, סדר למידת הנושאים וכו'..
אני יודה לך מאוד אם תוכל לעזור . :)

yoavzilberman
22-07-2008, 09:38
שלום רב,
הייתי ממליץ לך דווקא ללמוד מהספר של סירס וזימנסקי בשם "מכניקה" , זהו ספר מעולה, קנה את המהדורה ה-7 (ספר בצבע אפור, ארוך קצת).
יש בספר פרקים שלא דרושים לבגרות אולם הוא מכיל את כל מה שדרוש, סדר הלמידה:
מבוא לווקטורים וטריגונומטריה בסיסיים (אני אפרסם את זה עוד השבוע (ממש מבטיח....) עם הפרק של קינמטיקה), קינמטיקה- מושגים בסיסיים בקינמטיקה, מהירות קבועה, מהירות ממוצעת, תנועה בתאוצה קבועה, תנועה בתאוצה משתנה, החוקים הראשון והשלישי של ניוטון, החוק השני של ניוטון, תנועה מעגלית, עבודה ואנרגיה, כבידה, תנועה הרמונית.
אין צורך ללמוד את הפרקים על: תנועה של גוף קשיח וממונטים (מכניקה של גוף צפיד), הידרוסטטיקה ומאמצי גזירה (אם כי זה די מעניין....).
לתרגול: יש בסירס וזימנסקי תרגול רב אבל לדעתי מומלץ לתרגל דווקא מספר התשובות של יורם אשל (צריך להשיג מחנויות של ספרים משומשים משום שספר זה כבר לא יוצא לאור) זאת משום שיש שם הרבה שאלות ולכ שאלה יש תשובה מלאה כך שתוכל לבדוק את עצמך, כמו כן יש שם כל הרבה בעיות בתשובות שלו (טעויות של המחבר) שניתן ללמוד מהם המון. כאשר תתחיל, אשמח שכל פעם תודיע לי באיזה פרק אתה ואוכל להפנות אותך לבעיות שונות בפתרונות שלו עליהם נדבר (זה יעזור לך מאוד בלימוד).
כמו כן הייתי ממליץ לך מאוד להתחיל ללמוד מכניקה באתר "אינטרלקט" המציע קורס מכניקה יפה מאוד חינם!
אם תרצה להעמיק ולתרגל עוד יותר הספר "מכניקה קלאסית ויחסותית" של דוד אגמון ימלא את המטרה (אם כי מראש אני אומר שהוא חורג הרבה מעבר לרמה של הבגרות וכל השאלות בו הם שאלות אתגר לרציניים בלבד!!!).
בברכה,
יואב זילברמן

audiTT
23-07-2008, 09:07
ראשית תודה רבה על העזרה !
לגבי ספר התשובות של אשל הוא מכיל גם את השאלות או רק את הפתרונות ?
ללגבי המלצותיך אני חושב שבאמת אני יתחיל בלימוד הקורס באתר אינטרלקט כדי לקבל רקע כללי , ואני מקווה שבזמן הקרוב אני ארכוש את הספרים כדי שיהיה ממה לתרגל .
שוב אני מודה לך על העזרה .

yoavzilberman
23-07-2008, 09:21
הוא מכיל גם את השאלות וגם פתרונות מלאים.
בהצלחה בלימוד (זכור להתחיל עם מכניקה באינטרלקט כי אם לא, לא תבין חשמל).
יואב

yoavzilberman
25-07-2008, 08:35
אחת הבעיות עם חשמל היא שבאמת יש מספר מושגים שאין להם הגדרה טובה וממצה בדיוק כמו שלזמן ולמסה אין הגדרות כ"כ טובות.
משה פרידמן הוא ישראלי והספר שלו נחשב יחסית טוב, הספר של עדי רוזן על הפנים, כך גם של יורם אשל (כמו כל ספרי הלימוד שלו).
הספר של עדי רוזן אמנם מפרט הרבה על כל דבר ומרחיב אך הוא עושה זאת בצורה יבשה ומשעממת.
האם ניסית ללמוד מהאתר של אינטרלקט חשמל?
לגבי סירס זימנסקי, הספר מצויין, הוא מתורגם לעברית ולדעתי נותן הסברים טובים.
הייתי ממליץ לך לשלב את אינטרלקט וסירס זימנסקי.
(כל זאת בהנחה שלמדת מכניקה, כי חייבים ללמוד לפני חשמל מכניקה, כי חשמל מתבסס על מכניקה).
מקווה שעזרתי,
יואב

audiTT
25-07-2008, 09:07
יואב האם יש הבדל משמעותי בין גרסת הספר הישנה יותר של סירס (כריכה צהובה) לבין מהדורה 7 עליה אתה ממליץ היות ולא מצאתי את הספר במהדורה החדשה.

yoavzilberman
25-07-2008, 10:39
יש הבדל משמעותי מאוד היות ובספר הישן יותר העברית מאוד קשה להבנה ואתה צריך להתרכז על שפה קשה במקום על התוכן, כמו כן יש קצת שינוי בסידור הנושאים והשאלות בין שני הספרים אך בעיקר זה עניין של ניסוח.
בדר"כ יש את זה כמעט בכל חנות ספרים וספרייה ציבורית, כדאי לבדוק עוד.
בינתיים, מה אתה אומר על אתר אינטרלקט?

audiTT
27-07-2008, 10:58
יש הבדל משמעותי מאוד היות ובספר הישן יותר העברית מאוד קשה להבנה ואתה צריך להתרכז על שפה קשה במקום על התוכן, כמו כן יש קצת שינוי בסידור הנושאים והשאלות בין שני הספרים אך בעיקר זה עניין של ניסוח.
בדר"כ יש את זה כמעט בכל חנות ספרים וספרייה ציבורית, כדאי לבדוק עוד.
בינתיים, מה אתה אומר על אתר אינטרלקט?

אני חייב להודות שהם עשו עבודה נהדרת ואני פשוט נהנה ממערכי השיעור שלהם , הסברים נעימים וברורים המלווים בהמחשות ויזואליות דבר שמאוד עוזר להבנת הנוסחאות והכללים ולא רק הכרתם .

אגב קיבלתי ספר "בגרות פיזיקה 5 יחל" של אנקורי האם אתה מכיר ?

אם כן תוכל לכוון אותי לתרגול בספר .

משום שהספר לא מסודר בצורה הגיונית אין התאמה בין הנושאים והסדר בו הם מופעים , ומאחר והתחום חדש קצת קשה לי לשים את האצבע במדוייק.

yoavzilberman
27-07-2008, 12:36
שלום רב,
אני מכיר את הספר אך אין לי אותו בבית כרגע (נתתי לחבר שרצה לתרגל).
אני לא ממליץ על הספר ללימוד אלא רק לתרגול, בכל פעם שאתה ניגש לסוף מערך שיעור באינטרלקט ויש לך תרגול נסה לתרגל גם מהספר הזה, אולם אני מאוד ממליץ לתרגול את הספר של יורם אשל "מכניקה-ספר התשובות" הכולל שאלות ותשובות מלאים.
אם תוכל לסרוק את תוכן העניינים של הספר "אנקורי" שברשותך אוכל לכוון אותך יותר.
בהצלחה,
יואב

audiTT
27-07-2008, 16:24
מצ"ב תוכן עניינים.

http://img149.imageshack.us/img149/7044/32323tz2.jpg

yoavzilberman
27-07-2008, 18:15
סדר הפרקים נראה לי מעולה......
איפה חשת בבעיה?
יואב

audiTT
28-07-2008, 12:11
מכיוון ש כשפתחתי את הפרק הראשון בקינמטיקה וניסתי לתרגל נוכחתי להבין כי משתשים בכלים שעדיין לא למדתי לפתרון בעיות (כמו וקטורים, נפילה חופשית וכד') - כנראה שעדיין לא רכשתי מספיק אמצעים להתמודדות אם השאלות הללו ומכאן נובעת התחושה .
שכן מדובר בשאלות מתוך בגרויות משנים עברו (כך בנוי הספר מכיל בכל תחום שאלות מתוך בגרויות אם פתרונות מודרכים).

yoavzilberman
28-07-2008, 13:31
בשביל זה כדאי שתתחיל לתרגל מהספר התשובות של יורם אשל "מכניקה" (צבע צהוב) שם יש תרגילים ברמות שונות ורמה א' הם שאלות פשוטות מאוד כך שתוכל להתחיל לתרגל כבר עכשיו.
בהצלחה,
יואב

audiTT
29-07-2008, 09:33
היי יואב .

האם זה הספר ?
http://img227.imageshack.us/img227/2082/11bx5.jpg

התקשרתי לחנות הספרים הקרובה לביתי והוא אומר שאין להם ספר תשובות , יש ספר מכניקה לתיכון של יורם אשל (צהוב).
אני יודע שמהדורה הישנה יותר מכ' לתיכון ולאונ' הייה בצבע ירוק לא?
האם מדובר באותו הספר גרסה חדשה יותר ?

yoavzilberman
29-07-2008, 11:13
לא, זה לא זה...
איפה אתה גר (אני יכול לשלוח לך את הספר , אין לי יותר צורך בו).
יואב

audiTT
29-07-2008, 18:54
קניתי את הספר (שאלות ללא פתרונות) - אני מקווה שזה זה .

http://img143.imageshack.us/img143/5822/11vz6.jpg

yoavzilberman
29-07-2008, 21:23
אוקיי, זה הספר רק שחסר פתרונות מלאים (יש תשובות סופיות), אם יהיה לך בעיה בתרגיל מסויים תבקש פתרון ואעלה פתרון.
שמח שהסתדרת,
יואב

alonline
29-09-2008, 10:54
אם כבר הנושא מדובר, רציתי לשאול גם כן על ספר, אני מעוניין ללמוד פיזיקה, אין לי ידע קודם- לא למדתי בבית ספר, אני רוצה ממש מההתחלה תוכלו להמליץ לי? (הבנתי שהוא ביקש של 5 יח' ואני רוצה מהיחידה הראשונה עד האחרונה)

תודה :)

chenfire
29-09-2008, 17:15
תתחיל ממכניקה, אחר כך חשמל , אחר כך קרינה וחומר..
במכניקה אני יכול להמליץ לך סירס- זימנסקי מהדורה 7. זהו ספר לימוד מצויין הכולל בתוכו גם דברים שמחוץ לתוכנית הלימודים

yoavzilberman
30-09-2008, 13:56
היי,
אני מסכים עם חן לגבי מכניקה, מומלץ גם לעיין באתר אינטרלקט המציע קורס ידידותי חינם.
לאחר לימודי מכניקה מומלץ לעבור לחשמל גם עם הספרים של משה פרידמן ולהרחבה והעמקה סירס זימנסקי.
לאחר שתצלח את השניים הללו תפנה שוב ונפנה אותך לספרים החמים בקרינה וחומר ופיזיקה מודרנית (ייתכן ובקרוב תצא מהדורה חדשה של עדי רוזן אז שווה לחכות....)
יואב

alonline
01-10-2008, 09:10
תודה רבה :) כרגיל