PDA

צפה בגרסה המלאה : [דיון] חידה שהתשובה שלה היא סיפור מדהים! לא מאמין שמישהו ידע..

danidanie1
10-06-2011, 11:13
האם מישהו יודע מה המניע לכך שמח"ט חטיבה 7 של השריון בתקופת מלחמת יום הכיפורים- יאנוש בן גל, החליט לגייס את החטיבה למילואים מספר ימים לפני פרוץ המלחמה אף על פי שהמדינה הייתה עוד שבויה בקונספציה האומרת שלא תפרוץ מלחמה, ושלאחר שהערבים הובסו במלחמת ששת הימים הם לא יעזו לתקוף אותנו...? כיצד הגיע להחלטה הזאת שע"פ דברי רפאל איתן ("רפול") אז מפקד "אוגדה 36" הייתה "המזל" של המלחמה, ושאילולי הגיוס היה צפוי לנו "חורבן בית שלישי"... מישהו יודע?

the-myst
10-06-2011, 11:34
תלוי את מי אתה שואל.
אנשים מאמינים יגידו שזה מלמעלה.

אבל לדעתי יש סיבות אחרות.
צמרת המדינה טענה שמדינות ערב לא יעזו לפעול נגד ישראל בדיוק מהסיבה שציינת וגם בגלל שהם לא רצו להכניס את המדינה ללחץ ועבודה רבה לקראת יום כיפור למרות שהם ידעו שכוחות מהמדינות השכנות פורסים כוחות בסמוך לגבול. הם רצו להאמין שזה רק 'תרגיל'.

לעומת זאת המפקדים בשטח ידעו יותר טוב מה קורה וחשבו פחות פוליטי
וכנראה שמי שציינת היה אחראי על אותה גזרה 'חמה' אך בצד הישראלי והחליט ללכת על בטוח ולגייס מילואמניקים גם כן כ'תרגיל'.

יכול להיות שפלטתי מלא שטויות. תקן אותי.

danidanie1
10-06-2011, 11:44
אמרת דברים שהם הגיוניים ונכונים אבל זאת לא הסיבה העיקרית משום שגם המפקדים שהיו בשטח אף על פי שנערכו לפניהם למלחמה היו תלויים במפקדים הבכירים שלא היו בשטח והיו שרויים בקונספציה דומה... וגם במקרה המדובר יאנוש בן גל היה המח"ט ולא הרבה להיות בשטח מכיוון שגם לא הייתה כוננות ולכן אין שום סיבה שיחליט סתם ככה בניגוד לכל הדעות של בעלי ניסיון רב ממנו לגייס חטיבה שלמה למילואים...
נחכה להתעניינות נוספת ואז אחשוף את הסיפור..

dog
10-06-2011, 12:52
מעניין..
מחכה במתח

danidanie1
10-06-2011, 13:01
יאנוש בן גל סיפר ב"ראיון האלף" של תחנת תקשורת צבאית לאחר מלחמת יום הכיפורים את הספור הנ"ל: "אם אומר לך מה הביא אותי לגייס את אנשי, אתה לא תאמין.. לילה אחד אני חולם שאומרים לי 'לך תגייס את החטיבה שלך, עומדת לפרוץ מלחמה!'" החלום היה כל כך מוחשי שלא ניתן היה לבטלו במחי יד. יאנוש בן גל לחץ היכן שלחץ עד שלבסוף קיבל את מבוקשו. החטיבה גוייסה. היא אכן עמדה בראש החנית בתחילת המלחמה לבלימת כוחות האוייב ורוב חייליה שילמו על כך בחייהם...
רק לאחר שעות ארוכות מתחילת הלחימה ניתן היה לשלוח כוחות שגוייסו בחופזה לקו האש...

גל_כהן
10-06-2011, 13:56
דניאל, אולי ראוי לציין שאביגדור בן גל דווקא יצא עם החטיבה לקו ברמת הגולן, אלא שאחת הפלוגות של החטיבה
הייתה צריכה להישאר בסיני ולהיות אמונה על גרירת גשר הגלילים.
התעקשותו של בן גל, שבבוא היום גם הפך לאלוף פיקוד צפון, הייתה להעלות גם את הפלוגה הזו אל רמת הגולן.
את זאת עשה מתוך אמונה ממשית שעיקר הלחימה תהיה בקו הצפוני, מה שאכן קרה.

danidanie1
10-06-2011, 14:07
ייתכן, אני אבדוק.

danidanie1
10-06-2011, 14:24
מה שכתבת נכון, אבל בסיפור מדובר בחטיבת המילואים שטרם גוייסה.. והפרטים שציינתי נכונים.. :)

danidanie1
10-06-2011, 14:28
ובנוסף מעשה זה שבמבט לאחור היה נכון, היה הפרה של פקודה מפורשת שקיבל מהממונים עליו. מה שבעצם תמוה..

גל_כהן
10-06-2011, 15:27
בוא לא ניכנס לוועדה שכונסה אחרי אותה מלחמה ולמסקנות שלה ולתוצאות שנבעו מאותן מסקנות.
בן גל בחר ללכת עם מה שהאמין ובסוף זה התברר כנכון. מח"ט מכיר את השטח ואת החטיבה שלו (על כל
פלוגותיה) טוב יותר ממפקד האוגדה או מאלוף הפיקוד הממונים עליו והיות שכך הוא קיבל את ההחלטה
הרלוונטית בניגוד למה שנאמר והצליח במה שעשה.

ותהיה בטוח שהדברים נחקרו והוסקו מסקנות באשר לאותה פעולה.