PDA

צפה בגרסה המלאה : [מכניקה] לימוד עצמי, וספרים !

MathLiraz
21-06-2009, 09:32
אז ככה, שנה הבאה אני עולה ליא', אני ממש תותח בפיזיקה היה לי סופי בתעודה של י' 98 (מחצית א' 95 מחצית ב' 100) ובלי להשקיע בשיט, ההשקעה היחידה זה לכתוב במחברת וכשיש מבחן אז אני מתכונן חצי שעה ביום שלפני - קצת מהחצי שעה חוזר על הנוסחאות וברובה מנסה לזכור הגדרות כמה שיותר במדויק.

אני הבנתי שכיתה י' זה משחק ילדים, ושהאתגר האמיתי יתחיל ביא' במכניקה..

חשבתי אולי אני אתחיל ללמוד מכניקה ככה בחופש כדי שאני אבוא לבית ספר כבר ביתרון?

יש איזה אתר טוב או שאתם בכלל לא ממליצים לעשות את זה ושכדאי ללמוד עם המורה?

אריאל
21-06-2009, 10:11
מומלץ מאוד ללמוד !
קח ספרים לידיים, ושאל כאן מה שאתה לא מבין..
אולי יש פה ושם אתרים עם קצת סיכומים..תחפש בגוגל.
כאן באתר יש לך גם המון דוגמאות פתורות..

וכן, למכניקה אני מאמין שתצטרך להשקיע קצת הרבה יותר מחצי שעה לפני המבחן .. ;)

Bogri74
21-06-2009, 10:56
אני לא יודע מה לומדים בפיזיקה לפני הכיתה י"א, אבל מכניקה של הכיתה י"א וחשמל וקרינה וחומר של י"ב רחוקים מלהיות מקצועות מתנה (אפילו שהרמה של 5 יח"ל היום היא לא בשמיים) הייתי ממליץ לך לשנות את הגישה ולהתחיל להשקיע יותר במקצוע אם בכוונתך להישאר עם הציונים הגבוהים.

כמובן למידה עצמית מבורכת. יש המון חוברות לימוד, כמו-כן לא חסר חומר באינטרנט (כלל בפורום הזה). ואם אתה נתקל בשאלה כלשהי במהלך הלימודים, תוכל לקבל תשובות כאן בפורום.

בהצלחה.

MathLiraz
21-06-2009, 11:02
תודה רבה!

בכיתה י' לומדים עדשות וכאלה..

אז כשאתם אומרים שאני צריך להשקיע, למה אתם מתכוונים? במה זה כרוך להשקיע ועד כמה?

Bogri74
21-06-2009, 11:09
זה אינדיווידואלי לחלוטין, אתה צריך להגיע למצב של הבנה טובה של התאוריה ולגשת לפתרון של התרגילים. לכל אחד זא כרוך במאמץ שונה, תתחיל ותרא איך אתה מתקדם.

MathLiraz
21-06-2009, 11:17
אחלה, לא יודע אני אחד שעד עכשיו (10 שנים של לימוד) הספיק לי להקשיב בשיעור (חוץ ממת' ופיזיקה לא היה לי מחברת בשום מקצוע) על מנת להגיע להישגים גבוהים, אבל החלטתי לשפר את הממוצע - יש לי עכשיו 92 בלי המקצועות המפגרים כמו של"ח וזהירות בדרכים חחח והייתי רוצה לשפר ל94+.. ואני יודע שאני אצטרך לשנות את הגישה ולהשקיע יותר מאשר להקשיב בשיעור..

אני יקנה את הספר של יורם אשל .. הצהוב.. איך הוא? הוא הספר שנלמד איתו בשנה הבאה..

Bogri74
21-06-2009, 12:11
לגבי הספרים אני פחות יודע, אבל באשכול המצורף מדברים על הנושא.

http://www.emath.co.il/forums/showthread.php?t=7872

yoavzilberman
21-06-2009, 20:26
שלום רב,
כדי ללמוד מכניקה הייתי ממליץ על הספרים הבאים:
ללימוד מכניקה ניוטונית של עדי רוזן כרך א' וב' ואם אתה לא דל בתקציב גם את הספר מכניקה של סירס וז'ימנסקי (הייתי אומר שהספר של סירס וז'ימנסקי מעולה ויש הכול בכרך אחד אך עדי רוזן ממקד את עצמו יותר לבגרות ולתוכנית הלימודים ולכן הייתי קונה אותו כחובה ואת סירס וז'ימנסקי כרשות- למרות שאם אתה מעוניין לקבל ציונים גבוהים בראש ובראשונה אתה צריך לשלוט היטב בתיאוריה וזאת כדאי לעשות מלימוד מקביל מכמה מקורות לימוד.
בנוסף, ללימוד שמעתי רבים שנהנו והפיקו תועלת רבה מאתר אינטרלקט שפתח קורס אינטראקטיבי ללימוד מכניקה חינם (למעשה האתר כולל את החומר גם לקרינה וחומר וחשמל ומגנטיות). האתר חביב ודומה מאוד לספר הלימוד של דוד זינגר. אני אישית פחות התרשמתי ממנו ולא הכי נהניתי ללמוד ממנו- אני מעדיף לקרוא ספר טוב בקצב שלי מאשר לשמוע קורס שבו הקצב מוכתב על ידי הכותב- הוא גם פחות מעמיק ומאשיר מהספרים ואני אישית חושב שיש ערך מוסף בספרים.
אם אתה שולט היטב בשפה האנגלית כדאי גם להיכנס לאתר האינטרנט של NCERT בו יש ספרי לימוד של כל מקצועות הלימוד החל מכיתה א' ועד י"ב. בחר class 11 ושם בחר פיזיקה. תיפתח את כרך א' שזהו הנושאים שלומדים בבגרות בישראל- כאשר תלחץ על ראש פרק שבדף תוכן העניינים שנפתח בפניך יפתח בפניך כל הפרק לקריאה. זהו ספר מעולה- די מזכיר את סירס וז'ימנסקי- מפורט וכולל הרבה נושאים שלא מוזכרים בחלק מספרי הלימוד בארץ.

לתרגול מכניקה אני ממליץ לקנות את הספר מכניקה של יורם אשל- מומלץ ספר התשובות שם מופיעים תרגילים בלבד ותשובות מלאות לכל תרגיל- מהתשובות תראה גם כיצד מצופה ממך לפתור שאלה- את כל שלבי הפתרון ואם לא הצלחת לפתור תרגיל מסויים הפתרון יעזור לך להבין את הרעיון. הבנתי כי קשה להשיג אותו בחנויות שכן הפסיק הייצור שלו אבל בחנויות יד שנייה אפשר להשיג אותו לדעתי ללא בעיה- לכל היותר תנסה מאתר יד 2- אין ספק שזהו ספר מומלץ וחיוני ללמידה טובה ותקנית.

בנוסף לכך מומלץ לקנות את ספר הבגרויות של יורם אשל- קנה את מהדורת 2005 , שכן במהדורות החדשות אין בגרויות מלפני 1991 וזה פחות טוב כי ככה אתה מפסיד 6 בגרויות נוספות. ספר הבגרויות ישרת אותך גם בכיתה י"ב שכן הוא מכיל התייחסות לנושאים של חשמל ומגנטיות וקרינה וחומר. גם בספר זה יש פתרונות מלאים לכל שאלה וניתן ללמוד מהפתרונות רבות. מומלץ מאוד בסיום כל נושא לפתור שאלות מאותו נושא מהספר בגרויות- בסוף הספר יש תוכן עניינים המפרט את העמודים בהם יש שאלות מכל נושא.

אם הכסף מהווה קצת בעיה תוותר על ספר הבגרויות (זה ניתן לוותר בקלות) שכן ניתן למצוא בגרויות מ-97 והלאה באינטרנט כולל פתרונות שלהם באתר אל"פ לתלמידי פיסיקה. גם שם יש חלוקה של שאלות מכל בגרות לפני נושאים. אם עדיין תרצה לחסוף בכסף וותר על סירס וז'ימנסקי (אם כי הם מומלצים להטמעה טובה יותר של החומר אך החומר ממוצה בספרו של עדי רוזן).

החובה מבחינתך הוא מכניקה של עדי רוזן כרכים א' וב' וספר התשובות של יורם אשל.

זכור כי אחד מהתהליכים החשובים של הלמידה היא אי ההצלחה בפתרון השאלות. אם תצליח לפתור את כל השאלות אל תשמח שכן לא היה לך מה ללמוד ובזבזת את הזמן שלך....
תמיד חפש את הנושאים שאתה לא מצליח לפתור, נסה להתמודד איתם, תמקד את עצמך בדיוק מה לא הבנת ולא אמירות כלליות כמו "לא הצלחתי את התרגיל, זה קשה לי".... אלא כמו "לא הבנתי למה במשוואה רשמת מינוס f ולא פלוס f". עם שאילת שאלות נכונות, חשיבה עצמית על הדברים שלמדת וניסיון להתקיל את עצמך בכל הדברים שקשורים לתיאוריה תצליח.

הנושא שלמדת בכיתה י' הוא אופטיקה שהוא חלק מקרינה וחומר. זהו לא בהכרח נושא יותר קל ממכניקה אך יותר קצר. אם יש לך הרגלי לימוד נכונים וגישה נכונה ללא חשש לשאלות ותעשה מה שתוכל + שליטה טובה ביותר בתיאוריה אני לא מאמין שמקצוע הפיסיקה יהווה לך מכשלה.

זכור- המטרה שלך זה לא לקבל 100 בבית ספר. המטרה שלך אמורה לשלוט היטב בפיזיקה במסגרת הנושאים הנלמדים בתיכון- זה דרישה יותר גבוהה מלקבל 100 בבגרות והיא דורשת ממך קריאה מכמה מקורות של החומר הלימודי, קריאת המחבר לפני כל שיעור מומלץ כל הזמן 2 שיעורים אחורה ולא שיעור לפני המבחן בלבד, תרגול, ידיעה של הנושאים בהם אתה מתקשה ועבודה עליהם וסקרנות. זהו הסוד בכל דבר בחיים- גישה רצינית תביא אותך רחוק הרבה יותר מציון 100 בפיסיקה היא תלמד אותך גישה לחיים.
ניתן לעשות הרבה עם שליטה גבוהה בתחום- הרבה פרוייקטים בצבא שיהוו לך אתגר רציני- כמו תלפיות, פסגות , ברקים, להב 2150 , 8200 של המודיעין, פרוייקט שחקים וחבצלות של המודיעין (זה יותר בכיוון של סוג החשיבה), עתודה אקדמאית וכו'.
השקעה מצידך במקצוע תתרום לך רבות לחיים מתוקים ויפים, וגם אם לא תעסוק בפיזיקה בעתיד זה יתרום לך סגנון חשיבה, היכולת להתמודד עם קשיים והרגלי עבודה נכונים שבאמת ללא הרבה קלישאות יתרמו לך בהמשך דרכך.
עם כישרון כמו שאתה מתאר תוכל גם לתרום לחברה- החברה צריכה מוחות גדולים בתחומים המדעיים- יש לנו לאן להתפתחת וכעת אנו צריכים את האנשים שידחפו אותנו קדימה- אתה תוכל להיות אחד מאותם האנשים- בשביל זה תצטרך להשקיע!!! (כמו כל דבר בחיים)

תשאל הרבה שאלות- רק משאילת שאלות לומדים, אי שאילת שאלות מראה שאולי לא הבנת כל כך את החומר. תמיד צריכים להיות לך שאלות, ספקות, הרהורים, אי בהירויות ובשביל כך אנו חברי הפורום פה. תשאל, תחכים ותלמד. תוך כדי השאלות תלמד הרבה יותר......

בהצלחה,
יואב זילברמן

אריאל
21-06-2009, 21:01
מועבר ל*עזרה וייעוץ*

MathLiraz
21-06-2009, 23:02
תודה רבה!!

לא הבנתי בדיוק מה זה ספר התשובות של יורם אשל? אנחנו לומדים השנה עם הספר הצהוב של יורם אשל של מכניקה..

yoavzilberman
22-06-2009, 08:30
הספר שאתה מדבר עליו זה ספר הלימוד והוא פחות מומלץ. יש לאותו ספר, ספר בו ריכזו את כל התרגילים שמופיעים בספר הלימוד ובעוד שבספר הלימוד מופיעים תשובות סופיות בלבד לשאלות בספר התשובות מופיעות תשובות מלאות ומפורטות לכל שאלה, כך שניתן ללמוד רבות מהפתרונות.

MathLiraz
22-06-2009, 09:56
כן, אך אתה שוכח שעלי ללמוד את הנוסחאות ואת התיאוריה, שאת אלה אוכל ללמוד מספר הלימוד של יורם אשל או מספריה של עדי רוזן.