PDA

צפה בגרסה המלאה : שאלה שאני שואל כשאני מראיין מהנדס חדש

Bogri74
04-08-2009, 08:52
למה קל יותר לאזן במצב מאונך על אצבע מטאטא מאשר עיפרון.

:question:

אריאל
04-08-2009, 09:26
בוריס אני חושב שכדאי שתנסח מחדש את השאלה או לפחות לדייק באיות ?
מצב מעונן? מאונן?
מזה עצבה? ..:question:

nirgt
04-08-2009, 10:00
נראה לי הכוונה במצב מאונך..

Bogri74
04-08-2009, 10:24
הכוונה לאצבע -finger

חוץ מזה אין שגיאות.

nirgt
04-08-2009, 10:27
אם הבנתי את השאלה אז תשובתי היא: אולי מכיוון שמטאטא ארוך יותר ומשקלו מתפרס על שטח גדול יותר והוא מתאזן יותר בקלות מאשר עיפרון

Bogri74
04-08-2009, 10:29
הבנת נכון, אבל התשובה לא מליאה, אז מה שהמטאטא ארוך יותר? על מה האורך משפיע?

nirgt
04-08-2009, 10:31
האורך משפיע על יציבות המטאטא.המשקל מתפרס ונמצא באופן שווה בין קצוותיו... אין לי תשובה יותר טובה מזו

אריאל
04-08-2009, 11:20
בהנחה שהמבנה שלהם די זהה, אז מפני שקל יותר לאזן את ההתנגדות עם המטאטא מאשר עם העפרון(שהוא די "קל")...

Bogri74
04-08-2009, 14:20
nirgt,
או קאי נראה אולי למישהו אחר יש הסבר יותר מדוייק.

אריאל,

אין חשיבות כלל למשקל בשאלה זאת, אם העיפרון יהיה פי 2 כבד יותר מהמטאטא זה לא ישנה את המצב.

duki
04-08-2009, 14:27
ניחוש שלי
אם העיפרון הוא באורך נגיד 10 ס"מ
אז כל ס"מ ימינה או שמאלה ישנה ביותר את שיווי המשקל מאשר נגיד ס"מ ימינה או שמאלה של חפץ שאורכו 70 ס"מ

איציק2
04-08-2009, 14:28
לדעתי ,ככה :
הרי ידוע שיש כח משיכה כלפי מטה ,וידוע שיש נורמל [אותו כח שמופעל כלפי מטה בגין כח המשיכה,יש גם כלפי מעלה-הוא מה שנקרא נורמל ] ולפיכך זהו ההבדל בין הסוגים הנ"ל שאתה מחזיק בידך .
אם זהו עיפרון ,ממילא יש נורמל נמוך [שהרי העיפרון קל ] ולכן מאוד קשה להחזיק את העיפרון בשווי משקל.
לעומת זאת,אם זהו מטאטא ,אזי יש נורמל גבוה ,אשר נותנת לך שליטה טובה יותר מזו של העיפרון כיוון שהמטאטא שוקל יותר ,ולכן יש יציבות טובה יותר .

צהריים טובים (:

אריאל
04-08-2009, 14:41
איציק הנורמל נוצר כתגובה מהלחץ שהמשקל מפעיל על הגוף\משטח
אתה טוען בדיוק מה שאמרתי..

ניסיון שני
לפי מומנטים, על העיפרון נצטרך להשקיע הרבה יותר כח על מנת להגיע למצב מאונן מאשר על המטאטא, מפני שהעפרון הרבה יותר קצר .

Bogri74
04-08-2009, 15:31
אריאל,
אתה מתקרב, אבל עדיין מאד רחוק.

רמז:
תנסו למצוא ביטוי עבור תדר עצמי של מטוטלת הפוכה בצורה של מוט הומוגני.

אריאל
16-08-2009, 17:29
לא מבין למה צריך להיכנס למטוטלת וכל זה , זה קשור פשוט למרכז הכובד שבמטאטא הוא מתפרס על שטח נרחב יותר(ומכאן נובע שיקולי המומנטים, שנקבעים מנקודת מרכז הכובד של הגוף), לדוגמא אם המטאטא יזוז קצת ימינה או שמאלה נוכל עדיין בקלות לייצב אותו בניגוד לעיפרון .. :question:

איתמר
28-08-2009, 01:25
קודם כל שלום לכולם. אני איתמר וכרגע בדיוק הצטרפתי לאתר (בעקבות שראיתי שזו שאלה שאתה שואל מהנדס חדש), אז אני מקווה שנהנה ונעשה חיים...
מה שנראה לי זה שמומנט ההתמד של המטאטא גדול יותר (כלפי ראשית צירים שנמצאת על האצבע), כלומר המטאטא רוצה יותר להתמיד בתנועה שהוא מבצע מאשר העיפרון בתנועה שהוא (העיפרו)ן מבצע.
זאת אומרת שאם איזנו את המטאטא והוא יציב, הוא ישאף להתמיד באותה יציבות יותר מהעיפרון.
מצד שני אם למשל העיפרון והמטאטא יצאו מאיזון והתחילו ליפול (תפשו כבר מהירות) , אז כרגע, דווקה את העיפרון, קל יותר יהיה לאזן כי המטאטא ישאף להמשיך בנפילה יותר מאשר העיפרון.
טוב אני מקווה שזה זה... אם לא יש לי עוד איזה רעיון

chenfire
28-08-2009, 01:54
מרכז הכובד של המטטא קרוב מאוד (אם לא על) האצבע שלך, אצל עיפרון לא
עריכה: לפי הרמז אני לא קרוב..

Pythagoras
29-08-2009, 04:08
אני חושב שיש שתי סיבות.
הראשונה בגלל שמטאטא ארוך יותר מעיפרון.
והשנייה היא בגלל שלמטאטא יש ראש בקצה אחד שלו שיוצר חוסר איזון. בעיפרון אתה "מחפש" את האמצע שלו ומוצא בקלות. אבל מטאטא לא מאוזן בצורה הזאת ואתה "מחפש" נקודת איזון קרובה יותר לראש המטאטא.
מקווה שלא יצאתי אידיוט ובאמת התכוונת למטאטא ולא למקל של מטאטא.

Bogri74
29-08-2009, 07:09
איתמר שלום,

אתה צודק בכך שלשאלה הזאת יש קשר עם המושג מומנט התמד (או מומנט אינרציה). אבל בשאר ההסבר שלך אני חולק איתך, אני מציא שתנסה בבית לייצב עיפרון אחרי שהוא התחיל לפול (תפש מהירות) ספק שתצליח, מצד
שני עם המטאטא תהיה לך הצלחה לא רעה.

גם את ההסבר של אריאל לא כל כך הבנתי. איך מרכז הכובד יכול להתפרס על שטח, הרי זאת נקודה?!

Pythagoras

הכוונה למטאטא ללא ראש ונכון שהאורך הוא הגורם המשמעותי, רק למה?

Weirdo
29-08-2009, 12:02
אם אני לא טועה, מכיוון שהמוט הוא ארוך יותר, מומנט ההתמד שלו גדול יותר, ולכן הוא "מתנגד" לסיבוב בצורה גדולה יותר, כאשר המומנט שמופעל עליו הוא כוח הכובד שפועל ממרכזו
0.5LMG SIN alphaזה המומנט סביב האצבע שלי, מומנט ההתמד סביב האצבע הוא 0.3333ml^2
(עבור מוט\עפרון וכו') לכן התאוצה הזוויתית היא 1.5gsin(alpha)\l
ככל שה-l יותר גדול , התאוצה הזוויתית יותר קטנה ואז יש לנו יותר זמן לייצב אותה , המממ לא עולה לי עוד דבר לראש...
ואני לבנתיים סורק את השאלות..

Bogri74
29-08-2009, 13:53
Weirdo

ההסבר קצת צולע, אבל אתה צודק בכך שאם מוט של מטאטא יש לנו יותר זמן להגיב לנפילתו.

ההסבר המדוייק יותר הוא שלמטוטלת הפוכה בצורת מוט אחיד תדר עצמי w=sqrt{\frac{3g}{L}} כלומר ככל שאורך המוט גדול יותר כך, קטן התדר העצמי. על מנת לאזן מוט על אצבע אנחנו חייבים להיות מסוגלים להזיז את האצבע בתדר שהוא גדול מתדר העצמי של המוט וזה כדי שנהיה מסוגלים להגיב לנפילתו שלהמוט. כמובן שככל שהמוט ארוך יותר קל יותר לעשות זאת. במקרה של עיפרון זה כמעט בלתי אפשרי מכיוון שאם נניח שאורכו 10 סנטימטר, אז התדירות שעלנו לצור עם האצבע על מנת לאזנו היא צריכה להיות גדולה מ-

f=w/2\pi=sqrt{3g/L}/2\pi= 2.8 Hz

גל_כהן
29-08-2009, 14:13
בוריס , שני דברים :
ככל שהאורך גדל , התדר העצמי דווקא קטן - הם נמצאים ביחס הפוך.
דבר נוסף - בחישוב שלך שכחת את החלוקה ב-\pi ויוצא שהתדר
העצמי של המוט האחיד הוא קצת פחות מהרץ אחד.

יום טוב :) !

Bogri74
29-08-2009, 15:59
גל לגבי דבר ראשון אתה צודק יש לי טעות הקלדה, כמובו ככל שהאורך גדל התדר קטן, אחרת זה נוגד לכל ההסבר שלי .

לגבי הדבר השני, בוא נבצע חישוב יחד:

f=sqrt{3*9.81/0.1}/(2*\pi)

מחשבון שלי אומר לי "יש להחליף סוללה" סתם 2.73 והיחידות הן הרץ.

גל_כהן
29-08-2009, 17:59
בוריס , עכשיו החישוב בסדר ומקובל עליי. בתחילה היה רשום בהודעתך 1.0 מטר ולכן
התקבל שהתדר העצמי הוא 0.87 הרץ ולא כפי שרשמת.

יום טוב :) !